Brunsviger – Fynsk brunsviger med den bløde bund (bagerens hemmelighed)
Indholdsfortegnelse
Introduktion
Du har måske prøvet at lave brunsviger, hvor bunden bliver lidt for tør og alt for robust! Her er hemmeligheden bag den ægte fynske brunsviger, som holdes tæt ind til kroppen blandt de fynske bagere 🙂 Fynsk brunsviger når det er bedst – en super god opskrift. I den klassiske fynske brunsviger er der ikke “kagecreme” i fyldet, men det er så lidt der kommes i – og det giver lige det sidst. Jeg synes I skal hoppe med – det fortryder I ikke…
En klassisk brunsviger skal være blød, svampet og slet ikke tør. Samtidig skal den smage himmelsk. Mange har forsøgt sig med diverse opskrifter der er gået i arv, og der skal nok være nogle der er fornuftige, men her er den helt rigtige – i hvert fald hvis du gerne vil lave den ægte “fynske” version, hvor bunden er lækker og blød.
Opskrift Brunsviger

Ægte fynsk brunsviger - med den bløde bund...
Ingredienser
Dejen
- 100 gram bage/stegemargarine (evt. smør)
- 3 dl skummetmælk (300 gram)
- 50 gram gær
- 1 tsk havsalt (5 gram)
- 50 gram almindeligt sukker
- 500 gram hvedemel
Fyldet
- 150 gram bage/stegemargarine (evt. smør)
- 250 gram brun farin
- 4 spsk fløde 9-18% (eller mælk, hvis man ikke har fløde)
- 2-3 spsk kagecreme pulver (kan undlades)
Fremgangsmåde
Dejen
- Smelt den mængde margarine du skal bruge til dejen (gryde eller mikroovn)
- Rør gær ud i lunken mælk.
- Tilsæt salt, sukker og smeltet margarine.
- Kom mel i, og ælt det godt sammen (gerne på køkkenmaskine i 5-10 minutter)
- Stil dejen til hævning. Den skal hæve til ca. dobbelt størrelse et lunt sted (ca. 20 minutter).
- Bred/rul dejen ud på en bradepande med bagepapir. Lad den hæve yderligere 15-20 minutter.
- Tænd ovnen på 200 °C varmluft / 225 °C alm. ovn.
- Tryk huller med fingrene spredt ud over dejen. Tryk helt ned til bundet (der skal selvfølgelig ikke gå hul). Lav så en lille voldgrav ca. 1 cm fra kanten der kan holde på det smeltede sukker..
Fyld og bagning
- Smelt margarinen til fyldet og kom samtidig farin i en gryde.
- Temperaturen skal så højt op, at et par dråber fløde koger op, når de dryppes ned i den varme blanding. Når temperaturen er nået, så tilsættes den lille mængde fløde, og rør det hele godt sammen. Det skal ikke koge en masse, da fyldet så “mister” sine små “brun farin” korn. Kom evt. lidt kagecreme pulver i.
- Fordel fyldet ud over dejen. Drys evt. en lille smule ekstra farin over direkte fra posen.
- Sæt kagen på den nederste rille i 12 minutter og kun 12 minutter! Ovnen skal være gennemvarm når brunsvigeren sættes ind.
Opskriftsnoter
Ernæringsfakta
Hemmeligheden
Hvad gør den speciel – er det melet?
Nej. Du skal bare bruge helt almindeligt hvedemel. Bagetiden er en af de vigtige ting. Umiddelbart har flere spurgt mig om bagetiden ikke er lidt kort, men det er IKKE tilfældet. Det er en af de vigtigste ting, der er med til at gøre bunden så dejlig blød og svampet. Når brunsvigeren er kommet ud af ovnen er temperaturen jo stadig høj, hvilket gør at den “efterbager”. Det holder også på vandet i dejen, så brunsvigeren ikke bliver tør efter få timer, som mange ellers oplever.
Hvorfor skal man tilsætte fløde?
Fløden gør at fyldet forbliver blødt og ikke bliver stenhårdt. Når brunsvigeren er taget ud af ovnen, så lad den køle godt af. GLÆD dig (og dine gæster) med et stykke fantastisk fynsk brunsvigerkage.
Tip:
Prøv at tilsætte lidt kagecreme til fyldet. Det giver en fantastisk smag, og mange synes det er det, der giver brunsvigerkagen det sidste pift. Det eneste du skal gøre er at røre/piske lidt kagecremes-pulver direkte i fyldet, når det er kølet en lille smule af. Det er dog ikke nødvendigt. Jeg bruger normalt 2-3 spsk. kagecreme-pulver (evt. 5, hvis man er lidt vild).
Billeder
Kommentarer, spørgsmål og din erfaring
Jeg vil meget gerne høre hvad du synes, når du har prøvet opskriften – gerne med et billede vedhæftet. Du kan skrive nedenfor 🙂 Du må også meget gerne give den 5 stjerner øverst til højre i opskriften, eller hvis du skriver et spørgsmål/kommentar. Det hjælper andre med at finde vej til den fine brunsvigerkage når det søger på google 😀
Brunsvigerens dag
Brunsvigerens dag er den 11. oktober i hele landet.
Brunsvigerens oprindelse går ca. 200 år tilbage i tiden (ca. 1830). De fleste Fynboer mener brunsvigeren stammer derfra. Andre mener at den er fra Tyskland. I dag spises den i hvert fald med nydelse over hele Danmark både til fødselsdag – men også bare i hverdagen hos den lokale bagermester.
I 2017 startede DR P4’s Erik Nielsen & Jacob Risbro en tradition, hvor de ville markere dagen for den fynske brunsviger. Siden har Brunsvigerens dag spredt sig til hele Danmark.
Så støt op om Brunsvigeren og lav den til venner og naboer den 11. oktober. Del gerne et billede på Instagram med hasttags #brunsvigerensdag og @livetssmaating.
Presse
Pga. af den fine opskrift blev jeg kontaktet af Fredericia bibliotek i anledningen af Brunsvigerens dag. De skulle afholde et arrangement, og ville gerne bruge billeder fra bloggen. Det fik de lov til, så længe de ville “linke” til bloggen 🙂
Ekstraordinær støtte til min hjemmeside?
Vil du vise ekstra støtte til mit projekt på Livets små ting (drkoch.dk), så kan det selvfølgelig også lade sig gøre.
Tak for en virkelig god opskrift 👌🏻 Hele familien var vilde med kagen! Brugte kagecremepulver og det fungerede godt 🤩
🙏 tak
Kan man prøve at udskifte mælk med naturel yougurt for at gøre den ekstra saftig og holdbar, min autist dreng haaaader tørre kager og han insisterer på en hjemmelavet brunsviger, på trods af at jeg er jomfru på det område 🤣
Det har jeg aldrig prøvet men mon ikke det fungerer. Det har selvfølgelig en lidt mere syrlig smag men tror egentlig det vil gå godt til sukkermassen.
Giv gerne en melding om det blev super ✌️👍
Tak for hurtigt svar.. Jeg giver mig i kast med 2 styk til i morgen, 1 til skolen og 1 til os herhjemme.. Vi vil ikk snydes, når nu folk skriver så pænt om den 😉
God ide 👍
God fornøjelse 😊
Slap af en god brunsviger opskrift! Jeg missede lige det vigtige at opskriften passer til en bradepande. Jeg brugte en ret stor kageform. Når det så er sagt, selvom den blev lidt høj, er bunden så silkeblød at det intet betød. Jeg brugte ikke kagecreme til min og den smagte himmelsk. Tak for opskriften Lars 🙂
Det kan du måske svare mig på Lars. Går ud fra at kagecremen gør snasket mere cremet? Jeg kunne måske godt tænke mig lidt mere “sukker-crunch” så overvejer drysse lidt ekstra brun farin ovenpå næste gang?
Cremen gør smagen endnu bedre. Jeg plejer at drysse med brun farin lige inden den kommer i ovnen. Det er så godt.
Tak for roserne ✌️👍
Hej Lars.
Andet forsøg i dag. Denne gang korrekt i en bradepande.
Da fyldet var fordelt over et større (korrekt) areal, blev resultatet simpelthen helt perfekt.
Som en amatør kage connoisseur siden barndommen, må jeg bare sige hands-down, at det her er den bedste brunsviger jeg nogensinde har smagt. Jeg er ikke ret god til at bage, men med din opskrift har jeg helt selv bagt den bedste brunsviger! Det blev denne gang igen uden kagecreme pulver.
Jeg har svært ved at se, hvordan den skulle kunne blive bedre, men vil da overveje at prøve det, når du siger den bliver endnu bedre med kagecreme pulver.
Det er en stor dag Lars. Endnu engang tak for denne fantastiske opskrift!
Tusind mange gange tak. Fantastisk feedback at vågne op til. ❤️👏 og tak for bidraget 🙏
Jeg har ikke bagt før, så her er lidt “for dummies” tips jeg fandt ud af undervejs:
Jeg skulle bruge lidt mere mel end 500 g. før dejen stoppede med at være ultra klistret.
Super opskrift, mange tak 🙂
PS: jeg har lavet den tidligere og den var altså rigtig god også 2-3 dage efter. Tricket var at lade den være i bradepanden, dække den helt grundigt til med sølvpapir, og så smide den i køleskabet.
Tak for de fine ord Thomas. Du har helt ret. Det handler om at lave huller i dejen, så bunden ikke bliver for tyk, og fylde holdes god inde 🙂
Jeg har netop også skrevet målene på bradepanden, så man ikke er i tvivl. Det med mel er ekstremt varierende. Du har gjort det helt rigtige at se på dejen. Den skal ikke være våd og klistret, så skal der mere i – og nogle gange er det som opskriften siger, og ved andre melproducenter, så skal der mere i. It depends. Jeg plejer at bruge bagemel fra Rema 1000, og sidste gang jeg lavede brunsvigeren var det brugsens det billige, og der skulle mere I.
TAK for de stjerner. Love it ❤️
Kan den laves aftenen før?
Nu er det anden gang at jeg laver denne og jeg må altså sige at det simpelthen ikke kan gøres bedre.. det her er creme de la creme.. kæft den er god. Tak
Tusind tak Heino 🙏👍🙌 mega lækkert at få god feedback 🥂
Nu skal denne brunsviger altså prøves ;-). Tænkte dog…. jeg kan vel godt bruge alm salt og ikke nødvendigvis havsalt, ik’ ?
Mvh Tina
Det kan du selvfølgelig
Hvor høj blive bunden ca når den er færdig bagt
Fantastisk
Holder hvad den lover – givetvis den bedste hjemmebagte brunsviger ever
Tak Jan 🙏
Hejsa. Kan jeg godt lave dobbelt ‘snask’ og komme? Kan dejen klare det uden at falde sammen? Vh Janne
Ja det tror jeg. Men tror jeg ville bøjes med halvanden gang 😊
Tak for hurtigt sover,jeg prøver🤗skal nok fortælle om resultatet🙏
Fedt. Ser jeg frem til 😀
Fik aldrig svaret,undskyld 🙈den er den BEDSTE brunsviger jeg nogensinde har lavet,så tusind tak for en fantastisk opskrift,det med fløden giver jo noget helt specielt🙏
Hej Lars.
Jeg får familien til fødselsdagsbrunch og har ikke tiden til det store inden, så jeg vil forsøge mig med at koldhæve den med fyld på, som jeg har set en opskrift på. Jeg tænker 20 g gær, men den anden opskrift vil så bage den ved 175 grader i 25 minutter. Tænker du, jeg skal følge det, så dejen kan nå at få ekstra hævetid i ovnen, eller skal jeg følge din temperatur/tid? Den skal ud af køleskabet 30 min før. Jeg kan selvfølgelig også tage den ud et par timer før.
Bedste hilsner,
Malene
Du skal ikke bage den længere. Så bliver den kedelig. Heller tage den ud før som du slev foreslår 😊
Tak, jeg giver en note om resultatet 😊
Virkelig god
Tak Alexander 👏👏
Jeg lavede for første gang nogensinde brunsviger, og så endda til min far på hans fødselsdag (+gæster), og de var ellevilde! Virkelig en kanon opskrift 😁 Jeg synes dog, at remoncen stadig blev en smule knasende afkølet, på trods af fløde, så der jeg skal jeg lige finde ud af, hvad jeg kan gøre anderledes. Men virkelig god opskrift.
Tusind tak 🙏 🙌 Så dejligt med positive tilbagemeldinger. Du kan tilsætte en lille smule mere fløde til remoncen.
Rigtig god aften 😊
Tak for en super god opskrift,!, Den bliver brugt igen!, Den bedste vi har fået.
Tusind tak 🙏
Hvordan med frysning af brunsvigeren ? 🤔
Du kan godt fryse, men den bliver slet ikke lige så god. Nogle har held med at lade den hæve halv delen af tiden, og så komme den i fryseren bagefter. Så skal den hæve når du tager den op inden bagning. Jeg har ikke selv prøvet, da jeg plejer at lave den direkte, da det giver det bedste resultat – og det er jo det vigtigste når det gælder om den fynske hofret 🙂 Brunsvigeren 💚
Den bedste brunsviger! Den bliver altid bagt herhjemme til fødselsdage og nu bliver den endda også bestilt til de andre i familien😁
Hejsa.
Jeg tænkte på om jeg kunne bruge letmælk i stedet for skummetmælk?
Skummetmælk minder mig om ‘vand med farve’ og dårlige børnehaveminder for 35 år siden.
Hvis ikke, vil du så ikke være rar at forklare hvorfor?
Mvh Mia.
PS. Jeg har ikke bagt kagen endnu.
Det kan du sagtens. 😊
Simpelhen den bedste ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Tusind tak Anne ❤️🙏
Den her opskrift er fantastisk 🙏👏👏 bedste brunsviger nogensinde bagt herhjemme. Tal
Tak jens 🙏
Den skal jeg lave for første gang om lidt.
Men kan man egentlig fryse den rå med fyld, så man hurtigt kan tage en op hvis man nu skulle være heldig at få gæster?
Mine stjerner er efter hvor meget min mund løber i vand efter at have læst opskriften.
Der er nogle der har forsøgt det med held, men jeg har ingen erfaring med det selv. Jeg vil MEGET gerne høre, hvis du forsøger. Det ville jo være mega let at kunne lave den lidt i forvejen 🙂
Jeg vil gerne høre om du bruger margarine eller smør. Hvad er bedst?
Begge er godt. Men vi har ikke så tit margarine i huset så ender ofte med at bruge smør som er virkelig godt. Margarine er den klassiske udgave og lige så god i min verden – og lidt billigere
Lars: hvis man ændrer antal personer så ændrer mængden sig jo også som den skal. Men i din vejledning/opskriftsbeskrivelse ændres det ikke.
Det er rigtigt. Jeg har ændret teksten lidt så det står rigtigt 🙂 TAK og god fornøjelse 😊
Min familie vil tvinger mig til at lave den opskrift🤪
Samme her😂😊
Din familie har vist god smag 💪🫣😊
the best Brunsviger ever… TAK
en gang imellem er man bare glad for at ramme den perfekte brunsviger opskrift, og den må jeg sige at jeg har fundet nu… mange tak – og nu er den lavet til et bogmærke…
KH P
TAK for de flotte ord 🙂
hvor mange personer er opskriften beregnet til/størrelse på bradepanden? Jeg kan først angive antallet af stjerner, når jeg har bagt kagen!
Hejsa.
Det hele står i starten af opskriften under billedet? Det er til 16 personer og bradepande 42x35cm i en standard portion 😊